Dackorszak

2023.02.10

A babák 1-3 éves kor körül (tudom, hogy tág határ, de nagyon eltérő lehet ez az idő), elkezdik felfedezni az őket körülvevő világot. Mit jelent ez?

Hú, de izgi témánk lesz a héten!DACKORSZAKTermészetesen csak belepillantunk ebbe az óriási témakörbe, de remélem így is hasznosnak találjátok majd.A babák 1-3 éves kor körül (tudom, hogy tág határ, de nagyon eltérő lehet ez az idő), elkezdik felfedezni az őket körülvevő világot. Mit jelent ez? Ha van környezet, akkor van ÉN. Egyre inkább felfedezik az én-t is, illetve a kettő közti határokat.

  • kíváncsiság
  • saját akarat
  • vágyak
  • érzelmek

Ebben a korban a hozzáértők bárminemű megmagyarázhatatlan "megmagyaráznivalóra" azt mondják, hogy fejletlen a kicsik agya, vagyis nem képesek megérteni, ha valamit nem szabad csinálniuk. vagyis hiába mondjuk nekik, hogy valamit ne csináljanak. Vagyis ez azt jelenti, hogy csak az #elviselem #túlélem #kibírom opció létezik gyereknevelés terén? Én ebben nem hiszek. Én abban hiszek, hogy igen, értik a Picik, sőt igénylik a gondoskodást, törődést a nevelésben is, hiszen a határok biztonságot adnak nekik. A dackorszakot túl sokat emlegetjük, ezért túl nagyra engedtük nőni.

Mit is találunk a dac szó szinonimái között? önfejüség, makacsság, nyakasság, nyakaskodás, csökönyösség, akaratosság. Ezekkel a bélyegekkel persze, hogy elveszítjük az irányítást (nem kontrollról beszélek) és engedjük, hogy gyermekünk bármikor, bármilyen mértékben megmutassa ezt az oldalát. Nincs tudatában annak, hogy nem helyes amit tesz? Amennyiben ezt már jeleztük neki, akkor adott a helyes és nem helyes közti különbség. Ismételgessük bátran! Ha elég fejlett aza agya helytelen dolgokat tenni, akkor hidd el: elég fejlett az agya ahhoz, hogy helyes dolgokat (is) tegyen. Ne a dackorszak jeleit keresd, hanem REZONÁLJ a gyermekeddel, vegyétek fel egymás ritmusát és alakítsátok ki együtt a helyes és helytelen fogalmát! Ugrálhat az ágyon? Akkor ne szidd meg, ha leesik! Ugrálhat az ágyon? Akkor ne ítéld el a sógornődet, aki ezt nem engedi. Hisztizhet otthon, mert inkább a homokba dugod a fejed és nem fordítasz időt, hogy megismerd az érzéseit? Akkor a kasszánál már ne próbáld meg nevelni! Hisztizhet otthon? Hát persze! Nincs azzal semmi baj. Guggolj le hozzá, simogasd meg, biztosítsd őt arról, hogy szereted és határozottan mondd el a határokat, vagy ha már elmondtad, figyelmeztesd rá újból!

  • Szeretet és Következetesség Isten Bölcsességével karöltve

Én mindig ezt a hármast használtam azzal fűszerezve, hogy a REZONÁLÁST tartottam a legfontosabbnak, nem pedig mások véleményét. Vagyis ha nem sablonokban gondolkodunk a gyereknevelésről, dackorszakról, akkor kialakíthatjuk a neki legmegfelelőbb utat. 

Nagy kérdés (sok más mellett), hogy lereagáljuk-e a hisztit? Van, aki úgy gondolja, hogy a levegőnek nézés hasznos. Én ezt nem pártolom. Nekem sem esne jól. Akkor miért teszek ilyet a gyermekemmel? (És visszafelé is elsülhet ez a próbálkozás.) Inkább közeledjünk, szeressünk, figyeljünk, és amennyiben lehetséges, próbáljunk meg a KIBILLENTÉSSEL egy stop gombot nyomni. Határozottság és következetesség . Ne féljünk reagálni, nevelni, mert ezzel igenis jól szeretünk.

Tipp: Ne félj a dackorszaktól, ne félj a hisztitől, mert megesz reggelire!

Az ÉN és az ÖNÁLLÓSÁG

Gyermekünk felfedezi magát és az én-erőt. Hurrá! Innentől kezdve mindenre azt mondja, hogy: NEM
Naponta 10x, 100x, 1000x hangzik el a dackorszak szava.

Egy kísérletet szeretnék veletek megosztani. Negyedik gyermekünk cseperedésekor épp egy kutyatréner munkájáról néztem egy sorozatot. És ihletet merítettem az epizódokból, vagyis magából a technikából, amivel a rakoncátlan, akaratos kutyákat a helyes útra terelte. "AA!" Csupán ennyit mondott a kutyáknak helytelen viselkedéskor. Nem használta azt a szót, hogy: nem És a kutyák figyeltek rá, abbahagyták a helytelen cselekedetet és engedelmeskedtek.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Victoria_Stilwell...

A gyakorlat elengedhetetlen alapfeltétele a SZEMKONTAKTUS. Vagyis nem a levegőbe mondta a helyes cselekedetet, az úgymond parancsszót (értsd jól: nem parancsolgatunk a gyermekeinknek, hanem magyarázunk, kérünk, mondunk), hanem egy rá figyelő kutyának, akivel először szemkontaktust létesített. A kísérlet lényege a következő volt: Mi, szülők és a tesók tudatosan figyeltünk arra, hogy Zoénak nem mondtuk, hogy "nem". Ehelyett azt mondtuk, amikor szükség volt rá, hogy: AA! (pergőn, ritmusosan, határozottan, de nem durván) És csodák csodájára működött! Zoé szótárában nem volt benne a nem. Sokkal könnyebben megértette a nem tartalmát, és kevesebb helyreigazításra volt szüksége. Nem érezte, hogy a nem-mel folyamatosan beavatkozunk a belügyeibe, és az önállóság egészséges szárnyakra kapott.

Tehát a STOP gomb, vagyis a NEM, (ne tedd, hagyd abba) : az AA! volt. Ezután felvesszük a szemkontaktust és már akár a szemünkkel, fejünkkel, vagy a kezünkkel (vagyis szavak nélkül, metakommunikációval) is elmondhatjuk, hogy mit szeretnénk. Remélem senkit nem botránkoztattam meg ezzel a kísérlettel, de úgy gondolom, hogy a jó és működő dolgokat bárhonnan elleshetjük. Cesar Millan videókat is nézhettek ötletekért. KÉRDÉS:

  • Egy tízes skálán hányasra tudnád elképzelni ezt a képtelenséget saját gyermeked nevelésében, vagyis, hogy egy kutyatrénertől tanulj?

Mielőtt elbizakodottan azt gondolnánk, hogy csak a gyermekünknek lehet dackorszaka, szeretnék minden Anyukát, (Apukát) kiábrándítani: nekünk is van dacos pillanatunk, dacos óráink, napjaink... dackorszakunk. Éppen ezért legyünk szeretetteljesek és irgalmas szívűek a gyermekeinkhez, mert a "mit szabd és mit nem" útvesztőjében erre van a legnagyobb szükségük.

Társunk és saját "dackorszakaiban" ugyanígy viselkedjünk magunkkal és a Társunkkal. A megértés, meghallgatás, támogatás, bátorítás kitől érkezhetne, ha nem egymástól? A családi, munkahelyi, anyagi, egészségi... nehézségek, gondok ellenállást, dacot, akaratosságot, önfejűséget is hozhatnak a család életébe, amit nem jó indulattal fogadni. Figyeljünk egymásra, tiszteljük egymást, szeressük egymás