Imposztor szindróma

2023.03.24

Az imposztor-szindrómát először közel ötven éve úgy írták le, mint az "intellektuális hamisság" érzete. 

Ez egy önértékelési zavar, amikor valaki úgy gondolja, hogy a sikerei nem a saját érdemei, hanem azokat csupán a véletlen szerencsének vagy egyéb külső, tőle független tényezőnek köszönheti.

Az imposztor szindróma áldozatai alábecsülik a saját teljesítményüket, és egy következő fokozatra kapcsolnak. A túlteljesítés, maximalizmus, perfekcionizmus csapdájába kerülnek, mert így akarnak bizonyítani. Folyamatosan felül akarják múlni a körülöttük lévők munkáját, hogy újból és újból bizonyíthassanak.

Az imposztor-szindróma stresszt okoz, ami hosszú távon negatívan hathat a lelki egészségre. Az érzelmi kimerültség, a túlhajszoltság pedig már a kiégés előszobája. 

Nálad mutatkoznak jelei ennek? A kényszeres teljesítés, a mindig tökéletesre törekvés elveszi, sőt elrabolja az elvégzett munka megérdemelt örömét.

Mennyire jellemző ez rád, hogy nem érzed a saját munkád értékét? 

Amikor a környezeted pozitív visszajelzése ellenére te mégsem vagy elégedett azzal, amit tudsz, amit csinálsz, amire képes vagy.Önmagunk folyamatos megkérdőjelezése viszont veszélyes játszma.Túl stresszen, és kiégésen ez a Teremtő megkérdőjelezése. A nem vagyok elég jó nem egy egyszerű kisebbrendűségi érzés és nem szerénység.Nem vagyok jó, nem vagyok alkalmas, nem vagyok értékes….Az értéktelenség érzése egy olyan csapda, amiből segítséggel tudunk kijutni..A Forbes magazin szerint az anyák mind az imposztor-szindróma, mind a kiégés szempontjából magas kockázati csoportot jelentenek.És valóban! 10-ből 7 Édesanya gondolja úgy, hogy:

  • Hiába dicsérnek meg, ez egy plusz teher rajtam, mert úgy érzem, mindig maximálisan kell teljesítenem.
  • Kétlem, hogy megérdemelném a munkámért a jutalmat, vagy az elismerést.
  • Csak szerencsém volt.
  • Nem érzem jól magam, ha megdicsérnek.
  • Nem nagy dolog… persze, hogy megcsináltam.

Nézzük az imposztor szindróma 5 fő csoportját!

1. Úgy érzed, folyamatosan bizonyítanod kell?

2. Muszáj, hogy a te kezedben legyen a kontroll

3. Úgy gondolod, hogy ha valami nem megy azonnal akkor az nem a te utad?

4. Nem kérsz segítséget, mert be kell ismerned, hogy valamiben nem vagy annyira jó?5. Folyton újabb és újabb képzésekre jársz, mert azt gondolod, hogy neked mindig mindennel naprakésznek kell lenned?

Te hol ismersz magadra?

Az imposztor szindróma a szülőktől is eredhet, de akár több generáción is átívelhet.

Amikor a szülő a saját önmegvalósítását próbálja megélni a gyermekében, akkor a szeretet, a jutalmazás, az elismerés feltétele a jó teljesítmény. A gyermek balettozni szeretne, de az apuka teniszre íratja be, hiszen neki annak idején nem volt lehetősége például anyagi okok miatt a teniszt választani sportként, hobbiként. Ezért örök harc és küzdés folyik a maximális teljesítményért, ami a szülők szeretetét jelenti.

Előfordul, hogy a szülők túlzott féltése okoz alkalmatlanság érzést a gyermekben: "Ha féltenek, akkor biztos gyenge vagyok, ügyetlen vagyok, kicsi vagyok, segítségre szorulok, egyedül nem vagyok képes rá, nem merem kipróbálni, nem tudom megtenni…." És az is előfordulhat, hogy egy generácikon átívelő fájdalom, igazságtalanság miatt lesz egy követendő minta az, hogy a biztonság lesz az elsődleges érték, aminek alávetnek mindent. A szülői féltés így is alakot ölthet, ami a "Maradjunk a barlangban, ott nem érhet baj és fájdalom." életfilozófiává válhat. 


Az imposztor szindrómából van kiút.  A MAGABIZTOS LÉPÉSEK című anyagom megvásárolható. 

Kérd emailben!