Reziliencia
Lelki ellenálló képesség. A reziliencia egy képesség, mely sikerrel kezel egy zűrös helyzetet, negatív behatást.

Tudom, hogy ez nem egy szakkönyvi megfogalmazás, de a modern pszichológiai kifejezések divatos köntösben sokszor erejüket veszítik.
Érezted már úgy, hogy nem tudtál mit kezdeni egy-egy jól hangzó tanáccsal? Sok cikk születik ebben a témában, millió tanáccsal. Keresztényként én egy új köntösbe szeretném bújtatni ezeket a gondolatokat, mely által erősebbek leszünk.
A Bibliából válogattam megerősítő gondolatokat a reziliencia pszichológiai megközelítéséhez.
Ne a múlton rágódjunk, nyissunk pozitívan a jelenre!
- Ami mögöttem van, azt elfelejtve, ami pedig előttem van, annak nekifeszülve futok egyenest a cél felé.
- Elég minden napnak a maga baja.
- Minden gondotokat őreá vessétek, mert neki gondja van rátok
Kerüljük a zsigeri, érzelmi válaszokat!
- A nap ne menjen le a ti haragotokkal!
- Semmiféle bomlasztó beszéd ne hagyja el a szátokat, hanem csak akkor szóljatok, ha az jó a szükséges építésre, hogy áldást hozzon azokra, akik hallják.
Ne hamarkodjuk el a döntéseinket!
- Mindent vizsgáljatok meg: a jót tartsátok meg, a gonosz minden fajtájától tartózkodjatok.
- Ha pedig valakinek nincsen bölcsessége, kérjen bölcsességet Istentől, aki készségesen és szemrehányás nélkül ad mindenkinek, és meg is kapja.
Értékeljük magunkat!
- Tudva, hogy nem veszendő dolgokon, ezüstön vagy aranyon váltattatok meg atyáitoktól örökölt hiábavaló életetekből, hanem drága véren, a hibátlan és szeplőtelen Báránynak, Krisztusnak a vérén.
- De néktek a fejetek hajszálai is mind számon vannak. Ne féljetek azért, sok verébnél drágábbak vagytok.
Bízzunk magunkban, hogy a szebb jövő azzal kezdődik, hogy képesek vagyunk legyőzni a negatív tapasztalatokat.
- Áldott legyen az Úr, az én sziklám! Ő tanította a kezemet harcra, az ujjaimat viadalra. Te vagy nekem az irgalom, a vár, az erős bástya, a szabadító, te vagy a pajzsom és a menedékem.
- Nyújtsd ki kezed a magasból, szabadíts ki a hatalmas vizekből, s az idegenek hatalmától ments meg!
- Ments meg engem is a végzetes kardtól, szabadíts meg az idegenek hatalmától! Szájuk hazugságot beszél.
FONTOS: A negatív tapasztalatok a mi észleléseink. Az új látásmód abban segít, hogy új, reményteljes módon nézzünk a helyzetünkre, s benne magunkra. Bízzunk abban, hogy hatékonyak, eredményesek és sikeresek vagyunk életünk irányításában!
- Ha Isten segít, a kőfalon is átugrom.
Képesek vagyunk arra, hogy életünk kovácsai legyünk.
- Bízzál az Úrban teljes szívből, és ne a magad eszére támaszkodj!
- Az én gondolataim nem a ti gondolataitok, és az én útjaim nem a ti útjaitok – mondja az Úr. Igen, amennyivel magasabb az ég a földnél, annyival magasabbak az én útjaim a ti útjaitoknál, az én gondolataim – a ti gondolataitoknál.
- Amit szem nem látott, fül nem hallott, és ember szíve meg sem sejtett, azt készítette el Isten az őt szeretőknek.
Most mire van a legnagyobb szükséged ahhoz, hogy egy lépéssel előrébb lépj a lelki ellenálló képességed kialakításában, vagy megerősítésében?
A reziliens felnőtt reziliens gyermek is? Ez nem biztos, hiszen ez az ellenálló képesség vagy megküzdő képesség, lehet, hogy ifjú-, felnőtt-, vagy idős korban alakul ki.
Hogyan támogathatjuk a gyermekünket, hogy tanuljon, fejlődjön, erős legyen ezen a téren?Én elsősorban a keresztény nevelést emelném ki, mely alatt nem vallásosságot értek, hanem élő kapcsolatot. Ebben az élő kapcsolatban a Biblia is élővé lesz, mely kézzel fogható támaszt és útmutatást ad. Ezt a segítséget úgy képzeld el, mint egy hatalmas erő, mely alapokat és nem pótszereket ad az életedhez.
Ha a gyermeket kiközösítik, vagy eleve nehéz beilleszkednie, segítsük azzal, hogy átbeszéljük a helyzetet! Fontos, hogy lényegre törők legyünk, mert a rétestészta litániákból nehezebb kiszűrni a lényeget. Inkább játszunk vele: Szerinted? Hogyan lehetne ezt megoldani? Például? Ezek közül melyiket próbálnád ki szívesen? És bátran tanácsolhatjuk is: És mi lenne, ha kipróbálnád azt, hogy…?Egyszerűbb szerepjátékkal is feltárhatjuk a valódi helyzetet, melyben előbukkanhatnak a gyermek hibás, hirtelen, előítéletes reakciói. "Szerinted ez hogy esik a másiknak?" "Te ilyen helyzetben mit reagálnál, hogyan viselkednél?"
Végső esetben kiemelhetjük a helyzetből. Az új környezet is megoldás lehet. Ezzel nem mindenki értene velem egyet, de nekünk sem kell olyan munkahelyen maradnunk, ahol valami, vagy valaki átlépi azt a határt, ahol már sérülünk. Igen, időnként és alkalmanként megoldhatjuk helyette, ettől nem arra tanítjuk, hogy ő maga képtelen rá, vagy hogy a menekülés a legjobb megoldás. Sok gyermek sérül, mert nem állnak ki érte, nem képviselik az érdekeit azokban a helyzetekben, melyekben ő nem tud/nem akar/nem képes dönteni, cselekedni, jól reagálni.
Az érzelmek kifejezése, kimutatása, szabad megélése felszabadító és örömteli. Ez nem azt jelenti, hogy minden érzelem épít, előrébb visz bennünket, vagy építi a környezetünket. Ezeket tehát nem a szőnyeg alá kell söpörni (elfojtani), hanem átbeszélni, megoldást keresni (feldolgozni). Magunk is küzdünk hasonló problémákkal? Akkor kevesebb eséllyel fogjuk gyermekünket megérteni és segíteni. Igen megérteni is kevésbé fogjuk, mert a fától nem fogjuk látni az erdőt.
Empátia és együttérzés kell a reziliens gyermek felnövesztéséhez. Soha ne beszéljük őt ki, ne adjuk ki a küzdéseit! Inkább magunkon dolgozzunk egy szakértő segítségével, mint hogy az egyszerűbbnek tűnő utat választva más foglalkozzon a gyermekünkkel. Lehet, hogy ez sem egy népszerű nézőpont, de négy gyermekkel saját tapasztalatból tudom ennek az áldásait. A szülői tekintély fölött egyedül a Teremtő tekintélye van. Fontoljuk ezt meg és legyünk bátrak a jobb és hatékonyabb utat választani!
A példaadás, példamutatás a reziliencia gyakorlatában is nagyon fontos. Mi hogyan reagálunk a tűzhelyen kifutó leves, vagy a mindig kritikus sógornő helyzetekre?
- 1. Mit lát, mit hall a gyermekünk a kendőzetlen valóságban?
- 2. Vele mennyire vagyunk megértők, együttérzők a számára nehéz helyzetekben?
Ebből a két példából tanulja, tapasztalja a reziliencia fortélyait.
Te mennyire tartod fontosnak, hogy gyermeked már az óvodában, iskolában rendelkezzen ezzel az ellenálló képességgel? Nagyon? Mit teszel érte?
Tudunk pihenni? Töltődünk rendszeresen? Ismerjük a lassítás fogalmát? Igen, a regeneráció is szerves része a rezilienciának.A lelki feltöltődés egy olyan alap, ami elengedhetetlen. Számodra ez pontosan mit jelent?
- Vannak határok az életünkben?
- Ismerjük a nem-et mondás áldásait?
- Kapcsolataink mennyire rendezettek? A megbocsátatlanság és a harag csak elszívják az energiánkat, melyek önmagukban is elegendőek a lelki ellenálló képesség megküzdési stratégiáinak lenullázásához.
- Hol van a fókuszunk? Mire koncentrálunk? Mire nézünk?
- Mit tartunk értéknek, ami követendő?
A sürgetés, elvárás, maximalizmus felgyorsult napjaiban nem egyszerű a reziliencia csűrcsavarjait felismerni és dolgozni a változáson. Talán inkább csak fáradtan, beletörődve sodródunk. A tartós, hosszabb ideig fennálló stressz nemcsak egy lelki teher, de összetett testi tünetek okozója is. Én ezeket az "alternatív gyógymódokat" javaslom:
- Immunrendszered erősítésére olvass Zsoltárokat!
- A fáradt idegrendszert pedig edzhetjük a hálával. Átformál, újjászül.
Csatlakozz a lányom hálás csoportjához, aki – túlzás nélkül mondhatom – a hála hazai nagykövete. Interaktív naplóját is megvásárolhatod:
Tavaly óta a kiégés "betegség" a WHO listáján. Az anyaság pedig dobogós helyen szerepel a kiégésben szenvedők között. Anyaságunk lenyomata nem a rendezett ház, nem az okos gyermek, hanem a boldog gyermek. Boldog a gyermeked? Én a boldogságot vágyó Édesanyákkal dolgozom együtt és csodák sorozatát éljük át. Öröm látni a megváltozott életeket. Gyere, és beszélgessünk! Díjmentes konzultáció
https://www.szuperanyacoach.hu/probald-ki-ingyen/