Határok
"Ne nehezítsd meg a gyermeked életét azzal, hogy megkönnyíted azt!" (Vekerdy Tamás)

Neked mit jelent(het) ez a mondat? Talán a határok felállítását? És milyenek legyenek azok a határok, hogy hatékonyak, működőképesek, szeretetteljesek legyenek? Egészségesek! Na de milyenek az egészségesek határok?
* biztonságosak, ugyanakkor elengedők
* mobilisak, mégis megbízhatók
* hasznosak, sőt értelmesek
* általános érvényűek, vagy akár személyre szabottak
* készek a kompromisszumra
* szeretetet sugárzók
Te mennyire tartod fontosnak a határok felállítását?
1. Nagyon fontosnak tartom, ezért jól haladok ezzel életem minden területén.
2. Fontosnak tartom, de anyaként sok kérdés van bennem.
3. Nem tartom fontosnak, a helyzettől függően aktuálisan alakítom azokat. Nos?
Mi a válaszod?
Talán te is használtad már az Addig nyújtózkodj, ameddig a takaród ér mondatot. Amikor ez a szólás/közmondás (valójában helyzetmondat) keletkezett, akkor nagyjából olyan értelemben használták, hogy "Ne akarj többet, mint amid van" és akkor elégedett leszel.
Ezzel csak az a probléma, hogy ez lehet, hogy nem szívből jön, bármennyire is jó tanácsként suttog a fülünkbe, illetve nem biztos, hogy ennek hatására elégedettek, megelégedettek, sőt hálásak tudunk lenni.
Ma már inkább arra használjuk, hogy ne vegyél föl hitelt. Bizony, ha így nézzük, hasznos tanács az ésszerűtlen költés ellen. De ez a gondolkodás nem biztos, hogy az okos, egészséges határok kialakításán dolgozik. Igenis akarj többet! Ne harácsolni akarj, hanem akarj többet kihozni az életedből! Törekedj az életedben a több és jobb lehetőségek felé és ne érd be kevesebbel! Dolgozz a határaid szélesítésén, ismerd meg magad, tudj meg minél többet a képességeidről! Csodálkozz rá az értékességedre, szuper képességeidre!
Terjeszkedj minden irányba, vagyis életed minden területén fejleszd magad!
Édesanyaként gyakran az életszerepeink között lavírozunk, ami megkívánja a határaink szélesítését. Például a KREATIVITÁSSAL kiválóan szélesíthető ez a határ. Sok Édesanya mondja nekem, hogy nem kreatív.. dehogyis nem! Ereszd szabadjára a gondolataidat, fantáziádat és szélesítsd a határaidat a héten a kreativitás eszközét bevetve!
FELADAT:
A kreativitásodat még jobban latba vetve mi mindent tudnál jobban, eredményesebben, könnyebben, gyorsabban... megcsinálni anyai teendőid közül?
Hol a határ határa?
Amikor nem érjük be kevesebbel, fejlődünk, haladunk, sőt terjeszkedünk, vagyis szélesítjük a határainkat, akkor meddig mehetünk? A másik határáig.
- A határaimat nem tágíthatom a másik (ideje, időbeosztása, képessége, ereje) figyelmen kívül hagyásával. Nem terjeszkedhetek a másik rovására. Mit jelenthet ez például? Ha több szabadidőt szeretnék anyaként, akkor bizony figyelembe kell vennem annak a személynek a határait, aki ezt számomra biztosítani tudja. Mert más a Nagymama és más a babysitter, más a dolgozó férj hétköznap és hétvégén....
- Ha úgy gondolom, hogy a határaim figyelmet és gyengédséget követelnek, akkor ezt én is vegyem figyelembe mások határainál!
- Saját határimat pedig megvédeni tiszta, határozott kommunikációval tudom. És erre éppolyan szükség van, mint a másik határait tiszteletben tartani. Kiállni magamért, képviselni magamat anyaként azt jelenti, hogy valami olyat adok a gyermekemnek, ami kell neki, jár neki, jó neki.
A határok - bármennyire is furcsának tűnik - kapcsolódásra (is) vannak. Amikor jól elkülönül a TE és az ÉN, akkor van varázsa a közeledésnek, tanulásnak, segítség kérésnek, segítség nyújtásnak, összekapcsolódásnak.
KÉRDÉS:
Neked mi a legnagyobb kihívás határaid kialakításában, felállításában, fenntartásában?